Konto osobiste - kryteria wyboru

Przy wyborze odpowiedniego konta osobistego, powinniśmy przeanalizować szczegółowo każdą ofertę banków. Przede wszystkim, należy kierować się własnymi, osobistymi preferencjami. Może się okazać, że najlepsza oferta na rynku, nie jest najlepsza dla nas. Każda osoba ma różnie potrzeby, przez co nie koniecznie będziemy korzystali z niektórych udogodnień, jakie oferują nam banki. Dlatego przy wyborze, należy zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujemy.

Podstawowym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest koszt prowadzenia rachunku osobistego. Opłaty pobierane przez banki, zazwyczaj dotyczą: prowadzenia rachunku, korzystania z karty płatniczej, przelewów, a także prowizji od wypłat z bankomatów oraz realizacji zleceń stałych. Oprocentowanie, może zniwelować koszty związane z funkcjonowaniem konta osobistego. Prowadzenie rachunku bankowego, w niektórych bankach może być darmowe. W większości przypadków jest to uzależnione od regularności wpłat na nasze konto. Jeśli wykazujemy stały przychód, banki mogą odstąpić od pobierania opłat. Przelewy dokonywane przez klientów, również mogą być darmowe.

Wszystko będzie zależeć od oferty danego banku. Z reguły banki internetowe, nie pobierają opłat od przelewów. Opłata za korzystanie z karty debetowej obowiązuje praktycznie we wszystkich bankach. Obecnie, posiadacze rachunków mogą korzystać z dużej ilości darmowych bankomatów. Banki, coraz częściej zmuszają swoich klientów, poprzez pobieranie opłat w oddziałach, do korzystania z Internetu jako kanału dostępu do rachunku.

Wybierając konto osobiste, powinniśmy zwrócić uwagę, także na oprocentowanie oraz dodatkowe usługi. Szczególnie przyjrzyjmy się wysokości procentu oraz dostępności do deponowanych środków. Z usług dodatkowych, ważnym aspektem jest system kanałów dostępu, tzn. ilość oddziałów banku, dostęp do konta przez Internet oraz przez telefon. Również istotną rzeczą jest, rodzaj spraw załatwianych przez dany kanał komunikacyjny. W dzisiejszych czasach, możemy nabyć akcje lub udziały w funduszach, złożyć wniosek o kredyt, a także kupić ubezpieczenie. Do usług dodatkowych, które są dostępne przy z korzystaniu z konta osobistego, należy możliwość zaciągnięcia kredytu odnawialnego na korzystnych warunkach.

Podsumowując, wybierając konto osobiste, należy kierować się kilkoma najważniejszymi czynnikami. Oszczędzanie – wiąże się to z oprocentowaniem konta, jeśli takowe istnieje możemy pokryć koszty prowadzenia rachunku osobistego. Banki lubią aktywnych klientów, a więc ważna jest częstotliwość korzystania ze środków – wpłaty na konto oraz wypłaty z bankomatów, płatności kartą, liczba przelewów. Jeśli często korzystamy z rachunku bankowego, banki są wstanie wynagrodzić nam to w postaci nie pobierania prowizji od dokonywanych operacji. Dostępność do konta osobistego jest również ważna co pozostałe czynniki. Im łatwiej i sprawniej możemy korzystać z rachunku bankowego, tym lepiej dla nas. W obecnej rzeczywistości, czas to pieniądz. Mając dostęp do konta przez wszystkie możliwe kanały komunikacji, a szczególnie przez Internet – możemy sprawnie zarządzać naszymi środkami pieniężnymi, nie tracąc przy tym czasu.